Zdrowe i piękne paznokcie: na jakie niepokojące objawy warto zwrócić uwagę?

Jak dbać o paznokcie?

Piękne dłonie i stopy to przede wszystkim zdrowe i mocne paznokcie. Codzienna pielęgnacja jest w ich przypadku bardzo ważna. Równie istotne jest zwracanie uwagi na te zmiany, które mogą świadczyć o ich osłabieniu spowodowanym chorobą.

Jakie zmiany chorobowe paznokci są znane współczesnej medycynie? W jaki sposób można z nimi skutecznie walczyć?

Czym są zmiany chorobowe paznokci?

Zmiany chorobowe paznokci mogą mieć różnorodny charakter. Podobnie jak skóra, tak i paznokcie narażone są na osłabienie oraz liczne choroby, których pierwszymi objawami bywa zwiększona łamliwość oraz niezbyt estetyczne zniekształcenia płytki paznokcia. Chorobą, z którą najczęściej muszą się zmierzyć nasze paznokcie, jest zanokcica.

O schorzeniu tym można mówić w chwili, gdy paznokcie oraz otaczające je tkanki zostaną zainfekowane chorobotwórczymi zarazkami.

Częstym problemem są również te zmiany, które prowadzą do nadmiernego uwypuklenia płytki paznokciowej. Ta choroba może świadczyć już o poważniejszych problemach ze zdrowiem.

Dlaczego? Bo jedną z jej głównych przyczyn bywa niedotlenienie, spowodowane bardzo często zaburzeniami pracy serca.

Skąd biorą się takie problemy z paznokciami?

Zła dieta, niedobory witamin oraz ogólne pogorszenie stanu zdrowia to czynniki, które w znacznym stopniu odbijają się na naszych paznokciach. Często jednak głównym problemem okazuje się nieodpowiednia pielęgnacja.

Tak jest m. in. w przypadku zanokcicy, która często rozwija się jako efekt źle wykonanego manicure lub pedicure. Zbyt krótko przycięte paznokcie stają się bardzo często przyczynami rozwoju stanu zapalnego, który nie tylko sprawia wiele bólu, ale też stanowi zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Przebarwienia, stanowiące kolejną grupę problemów związanych z paznokciami, bardzo często są symptomem niedoboru witamin i minerałów. Niektóre problemy z paznokciami mogą się również pojawiać z powodu łuszczycy.

Jak zadbać o zdrowie paznokci?

Odpowiednia pielęgnacja oraz troska o zdrową dietę to podstawa. W walce z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi pomóc mogą dodatkowo specjalne leki i preparaty lecznicze, w których wyborze pomóc może lekarz lub dermatolog.

W niektórych przypadkach, gdy infekcja przybiera wielkie rozmiary, może zostać wykonany zabieg chirurgiczny. Zazwyczaj polega on na usunięciu chorego paznokcia. Jest to jednak rozwiązanie stosowane w ostateczności, a w większości przypadków leczenie ogranicza się do stosowania starannie dobranych środków farmakologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>